A magyar konyha egyik kedvelt, régen ismert fűszernövénye a kapor (Anethum graveolens L.), egyben elterjedt gyógyszer alapanyag is. Népies nevei fűszerkapor, kertikapor, kertikömény, uborkafű. Amelyik konyhakertben egyszer megnő, ott elszórja magvait és évekig még vetni sem kell.
A kapor leveléből készült tea nyugtató hatású,enyhíti a gyomorpanaszokat, bélgörcsöket és a csuklás ellen is jó. Szoptatós kismamáknál serkenti a tejképződést.
Sok ételhez használom konyhámban a zsenge levelű kaprot. Frissen szedve a legjobb az íze, mint minden fűszernövénynek. Szárítva és apróra vágva fagyasztva szoktam tartósítani.
Pár étel, amit kaporral ízesítek: tökfőzelék, zöldbabfőzelék, kaporleves, kaporszósz, körözött, fűszervaj, kapros-juhtúrós sztrapacska, galuska, sós, tejfölös túrós palacsinta, kapros túrós lepény. A kovászos uborkához és ecetes savanyúságokhoz is mindig teszek kaprot.
Kaporral készíthetünk saláta ecetet is. Egy üvegbe töltsünk ecetet, tegyünk bele egy szál kaprot, amin a levél is rajta van. Így hagyjuk az egészet, néha rázzuk össze. 1-2 hét alatt kiváló kapros ecetünk lesz.
A kapor vastag szárait a virágokkal együtt szárítsuk meg, szép konyhai dekoráció lehet belőle önállóan vagy más szárított növénnyel együtt.
Kaporleves
Hozzávalók:
- 10-12 szál friss kaporlevél
- 8 dkg vaj vagy étolaj
- 1 evőkanál finomliszt
- 5 dl tej
- 2 dl tejföl
- só
- 1 evőkanál 10 %-os ecet
A kaporleveleket megmostam és apróra vágtam.
A zsiradékot megmelegítettem, beleszórtam a kaprot és állandó kevergetés mellett megpároltam. Ez kb. 1-2 perc, majd megszórtam a liszttel, összekevertem, megsóztam és felöntöttem a tejjel, kevergetés mellett felforraltam. Tej helyett készíthetjük vízzel is. Amikor felforrt, levettem a tűzhelyről, belekevertem a tejfölt, majd az ecetet. Pirított zsemlekockával tálaltam.
Kapormártás
Hozzávalók:
- 12-15 szál friss kaporlevél
- 1 kis fej vöröshagyma
- 10 dkg vaj vagy étolaj
- 1-2 evőkanál finomliszt
- 5 dl főzőtejszín
- só
Először a kaporlevelet és a vöröshagymát nagyon apróra összevágtam.
A zsiradékon üvegesre pároltam a vöröshagymát, majd rászórtam a kaprot és összepároltam, megszórtam a liszttel, összekevertem, majd felengedtem a főzőtejszínnel, megsóztam és folyamatos kevergetés mellett felforraltam.
Aki szereti, ízesítheti őrölt borssal és ecettel.
A kapormártást készíthetjük töltött tökhöz, cukkinihez, töltött karalábéhoz, rizses húsgombóchoz, sült vagy párolt húsokhoz, fasírtokhoz is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mézescsók 2012.07.13. 13:28:29
Töltött tök és cukkini - szerintem kihagyhatatlan.
Na és a tzatziki, uborkasaláta?
A kapormártásba én nem vörös-, hanem fokhagymát szoktam tenni.
mézescsók 2012.07.13. 13:29:08