Tegnap késő délután kirándultam egy pár órát azzal a céllal, hogy a kikapcsolódás mellett bodzavirágot gyűjtsek és vadvirágokat fotózzak. Jó távol mentem a falutól, bár a sáros, vizes utak kis akadályt jelentettek, de azért sikeres volt a túrám. Készültek fotók, szedtem egy nagy csokor vadvirágot, ami az asztalunkat díszíti majd néhány napig és egy vesszőkosár bodzavirágzatot is vittem haza.
Szép nagy, egészséges bodzavirágot gyűjtöttem, nem cibáltam, rongáltam a cserjét, ollóval vágtam a virág szárát, amit majd otthon felhasználok a konyhában. Egy részét megszárítom teának, készítek bodzaszörpöt és bodza ecetet.
A bodza (Sambucus), amely Magyarországon őshonos, régen a szegény emberek gyógyszere volt. A virága, levele, érett bogyója is tartalmaz gyógyhatású anyagokat.
A virágzata flavonoidokat, fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. Az érett, sötétkék bogyója gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz.
A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár (népies neve: csete) kiváló hashajtó és vizelethajtó. Használják még vértisztításra és köhögés csillapításra is. A leveléből készült tea reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.
Bodzaszörp
Hozzávalók:
- 5 literes üveg
- 3 liter víz
- 2 kg kristálycukor
- 4-5 darab citrom
- 10 – 15 darab bodzavirágzat
A bodzavirágzatot otthon óvatosan egy papírdobozba tettem, a virágokkal felfelé, hogy a virágpor lehetőleg ne szóródjon le róla, majd szellőshelyre tettem reggelig. A virág reggelre kicsit megfonnyadt és biztosan kimászott belőle minden bogárka.
Felforraltam 3 liter vizet, feloldottam benne a kristálycukrot és hagytam kihűlni.
Egy 5 literes uborkásüveget ecetes vízzel tisztára mostam, beletettem a bodzavirágokat, rákarikáztam két darab alaposan megmosott citromot. Három citromból kifacsartam a levet, ráöntöttem azt is, hozzáöntöttem a langyos cukorszirupot és összekevertem az egészet. Aki szereti, tehet bele mentalevelet, citromfüvet is.
Az üveget lefedtem és kitettem a hűvös kamrába. 3 - 4 napig ott várakozik majd, érlelődik. Néha megkeverem, mondjuk naponta kétszer, majd leszűröm és kisebb üvegekbe töltöm. Hűvös helyen sokáig eláll, én nem szoktam tenni hozzá semmilyen tartósítószert. Ha mégis felforrna, akkor lesz belőle bodzabor vagy ecet J
Fogyasztáskor vízzel, szódavízzel, teával ízlés szerint hígítható.
Bodzaecet
Egy 0,7 l befőttesüvegbe beleteszek 6-8 bodzavirágzatot, ráöntök fél liter 5 %-os biológiai erjesztésű almaecetet, jól összekevezem, majd lezárom az üveget és kiteszem a kamrába. Három hétig minden nap egyszer megkeverem, vagy csak megfordítom, megrázogatom az üveget. Ezután leszűröm és üvegbe töltöm. Különleges ízű ecetet használhatjuk zöld salátákhoz, de grillezett zöldségekhez is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.