A kökény (Prunus spinosa), ez a tövises cserje a rózsafélék családjába tartozik, a szilva rokona. Hazánkban gyakori, vadon termő, lassú növekedésű, hosszú életű csonthéjas vadgyümölcs, ami gyógynövény is. Szinte bárhol talál életteret, hegyekben, domboldalakon, sík vidéken, erdők alján, szántók, legelők szélén, utak mellett. Virágát, termését a népi gyógyászat régóta használja. Kivágott fájából sétapálcát és golfütőt is készítettek.
Népies nevei: tüskés szilva, kökíny, kökényszilva, boronafa, koronafa, ekegúzs, ekeakadály, kininfa, kökönye, tövisfa, zabszilva.
Virágbimbójából vértisztító, étvágycsökkentő teát szoktak főzni. Apró szemű, 1-2 cm átmérőjű, hamvas, kékes-fekete érett csonthéjas terméséből készíthető lekvár, zselé, gyümölcsbor, likőr, pálinka. Egyben sült vörös húsokhoz, főleg vadhúsokhoz almával vagy körtével kitűnő mártás készíthető vele. Süteményekhez, desszertekhez is használható. A kökény késő ősszel érik meg igazán, amikor már megcsípte a dér. Vitaminokban gazdag, kissé fanyar, de édeskés az íze, fogyasztható nyersen vagy aszalva is.
A kökény lekvárja vértisztító, zsírcsökkentő hatású, vízhajtó, immun- és idegrendszert erősítő, roboráló különlegesség.
Kellemes, őszi kirándulásainkon szoktam szedni kökényt. Elég macerás a gyűjtés, mert igen szúrós a cserje, apró szemű a termés, de megéri a fáradtságot, mert igazi különlegesség kerül családom asztalára.
Kökénylekvár
A kökényszemekről leszedem a szárát, megmosom, egy fazékba teszem. Felöntöm annyi vízzel (aki szereti víz helyett vörösborral is főzheti), hogy ellepje, majd kb. 10-15 percig fedő alatt puhára főzöm, néha azért megkeverem és megtöröm. Ennyi idő alatt szétfő a héja és a gyümölcs húsa leválik a magról.
Amikor megfőtt, krumplinyomóval jól megnyomkodom, egy szitába teszem és áttöröm. Az áttört gyümölcspépet meg szoktam mérni, majd cukorral ízesítem. Egy kg gyümölcsre 0,8 kg kristálycukrot lehet tenni, de ízlés szerint változhat a cukor mennyisége. Ízesíthetjük mézzel is. Fűszerezhetjük szegfűszeggel, szegfűborssal, fahéjjal, citromhéjjal, keverhetünk hozzá mandulát, vagy dióbelet, én semmit nem teszek hozzá, meghagyom eredeti ízében.
A cukrozott pépet felforralom, pár percig főzöm, ezzel sűrűsödik, majd tisztára mosott, kis üvegekbe töltöm. A tele üvegeket egy tepsibe teszem, majd a sütőbe. 150 oC-os sütőben, légkeveréssel tartom kb. 30 percig, illetve addig, amíg a teteje már kissé kemény lesz. Itt hagyom kihűlni, ez egy éjszaka szokott lenni, majd légmentesen lezárom az üvegeket.
Hasonlóan készíthető lekvár somból, galagonyából, áfonyából.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.