Rendszeresen vásárolok friss, házi tejet, amivel főzök és gyakran feldolgozok. Itthon készítem a joghurtot, túrót, tejfölt és változatos ízesítéssel a gomolyára emlékeztető, félkemény sajtokat.
Hozzávalók:
· 5 liter friss házi tej
· 2,5 dkg finomított só 1 liter tejhez
· 1,5 dl 10 %-os biológiai erjesztésű ecet
Elkészítés:
Az 5 liter tejet nagyon lassú lángon melegítve egy nagy fazékban felforralok. Ez elég sok időt vesz igénybe, de nem érdemes nagy lángon melegíteni, mert könnyen a fazék aljára ég. Néha meg kell keverni, hogy ne bőrösödjön be a teteje. Amikor már forr a tej, akkor beleszórom a sót, kevergetve forralom tovább, ekkor már nagy lángon kb. 1 percig, hogy teljesen feloldódjon a só. Ha fűszerezzük is a sajtot, akkor most adjuk hozzá a fűszereket, majd belekeverjük az ecetet és még 5 percig lassú lángon forraljuk, de ekkor már nem kell kevergetni, csak kicsit megmozgatni a kicsapódó fehérjét. 5 perc után lezárom a gázt (hőforrást) és 10 percig állni hagyom.
Ezután egy szűrőn leszűröm. Ezt úgy szoktam, hogy egy szűrőtálat kibélelek egy ritkán szövött lenvászon konyharuhával (ezt csak erre használom), ezt egy nagy tálba teszem, amibe belefér majd a savó, majd ebbe öntöm a fazék tartalmát. Gézt vagy tüll anyagot is lehet használni a szűréshez, majd használat után ecetes vízben kell kimosni. Szűrés után a textil négy sarkát összekötöm, kicsit megformázom a sajtot, hogy tömör legyen, majd 8-10 órára felakasztom csepegni. Formában is csepegtethetjük, majd tömöríthetjük az egészet.
5 liter tejből kb. 70-75 dkg sajt lesz.
Én este készítem el a sajtot és másnap reggel már fogyasztható, ill. egy dobozban a hűtőbe kerül fogyasztásig. Azt nem tudom, hogy meddig áll el, mert nálunk pár nap alatt mindig elfogy.
Szinte számtalan lehetőség van sajtunk ízesítésére. Tehetünk bele zöld fűszereket, metélőhagymát (snidling), petrezselymet, kaprot, fokhagymát, pritamin papripát, köménymagot, diót. Meg is füstölhetjük, de készíthetünk belőle sós lében érlelt sajtot is. Színezhetjük sáfránnyal vagy kurkumával, akkor sárga színű sajtunk lesz.
Hasonlóan készül az indiai házisajt, a panír, azzal a különbséggel, hogy itt ecet helyett citromlevet használnak.
Sajtom nagyon egészséges, mert csak természetes anyagokat tartalmaz. Fogyaszthatjuk úgy, ahogyan elkészült, morzsolhatjuk salátákba, grillezhetjük, zöldségekkel nyárson is süthetjük, kiránthatjuk, mert nem olvad el sütés közben. Főtt tésztára reszelhetjük, de nagyon finom sajtos rúdhoz, pogácsához is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.